Domeny Internetowe

Szantaż rejestratorów domen

 
   Rozwój internetu doprowadził do pojawieniu się wielu nowych problemów. Od dłuższego czasu wielu naszych klientów dzwoni do nas z pytaniem, jak reagować na oferty firm zajmujących się rejestrowaniem domen internetowych. Owe „oferty” są niczym innym jak szantażem.
 
Mechanizm tego zjawiska często wygląda podobnie:
 
Do przedsiębiorcy który prowadzi swoją firmę pod nazwą np. „U Kamila” dzwoni przedstawiciel firmy rejestrującej domeny internetowe. Informuje, że ktoś chce wykupić domenę odróżniającą się od aktualnie używanej przez niego jedynie końcówką np.: - org, - net, czy com. Oni jednak wstrzymują rejestrację, bo chcą dać prawo pierwokupu właśnie panu Kamilowi. Nasz przedsiębiorca zostaje postawiony przed dylematem: skorzystać z oferty czy zaryzykować, że w przyszłości potencjalni klienci trafią na strony konkurencji?
 
   W praktyce cena uzależniona jest od wielkości firmy, której składana jest oferta. Często waha się od kilkudziesięciu złotych do kilkuset (od domeny). Przeliczając to na ilość tych z najpopularniejszymi końcówkami (jest ich kilkanaście) może dojść do sytuacji, że suma ta się zwielokrotni. A żeby domena działała trzeba ją opłacać rokrocznie!
 
   Wykupienie tylu domen nie gwarantuje jednak panu Kamilowi bezpieczeństwa. Za jakiś czas może odezwać się do niego inna firma twierdząca, że ktoś chce zarejestrować podobną domenę np. www.ukamila.pl . I znów pojawia się uzasadnione pytanie czy nie zastrzec i takiej konfiguracji liter. A co z sytuacją gdy ktoś będzie chciał dokonać rejestracji domeny różniącej się literówkami? www.ukamilaa.pl , www.u-kamila1.pl , www.ukamila-bis.pl ?
 
Jak zabezpieczyć się przed szantażem domenami?
 
   Możemy zgłosić nazwę swojej firmy, LOGO czy markę jako znak towarowy do Urzędu Patentowego. Przedsiębiorca którego wniosek zostanie zaakceptowany otrzymuje świadectwo ochronne z unikalnym numerem rejestrowym.

   Taka ochrona gwarantuje, że w branży, w której działamy nie może pojawić się firma nazywająca się identycznie bądź podobnie do nas. Możemy zmusić naruszającego nasze prawa przedsiębiorcę do zmiany nazwy, pod którą działa. Dotyczy to również domen internetowych!
 
   Używanie przez konkurencję domeny podobnej do chronionego znaku towarowego jest złamaniem prawa tylko wtedy gdy oferowane na niej towary czy usługi są tego samego rodzaju. Nie ma kolizji jeżeli ktoś pod domeną www.u-kamila.pl prowadzi kwiaciarnię a inny pod www.u-kamila.com piekarnię. Jeżeli jednak do naruszenia doszło osoba chroniąca swoją nazwę firmy może skutecznie pozbawić konkurencję posiadanej domeny.


Ważnna InformacjaSzanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
[x] zamknij
zamknij i nie pokazuj tego komunikatu ponownie [x]