Wzory Przemysłowe

 
Wzorem przemysłowym jest nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu, nadana mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, strukturę lub materiał wytworu oraz jego ornamentację. Jako wzór przemysłowy można chronić wyłącznie wygląd zewnętrzny wytworu, nie zaś jego cechy techniczne bądź użytkowe.

Wzorami przemysłowymi mogą być na przykład: opakowania produktów, butelki, etykiety, meble, zabawki, wyroby tekstylne, sprzęt sportowy i inne.

     
dreamstimefree_2157948.jpg  dreamstimefree_1393295.jpg  dreamstimefree_1752982.jpg  dreamstimefree_1569269.jpg
                               

                               Na czym polega rejestracja wzoru przemysłowego ?
      

   Ochronę na wzór przemysłowy uzyskuje się poprzez zarejestrowanie go we właściwym Urzędzie ds. własności przemysłowej. Istnieje procedura:
a) Krajowa (ochrona na terytorium Polski)
b) Wspólnotowa (ochrona w 28 krajach Unii Europejskiej)
c) Międzynarodowej rejestracji (ochrona w wybranej wiązce krajów)

   W Polsce rejestracji wzoru przemysłowego dokonuje się w Urzędzie Patentowym w Warszawie. Po dokonaniu zgłoszenia, Urząd Patentowy dokonuje badania wniosku pod kątem formalno-prawnym i po ewentualnym wydaniu pozytywnej decyzji oczekuje na opłatę za ochronę. Prawo z rejestracji wzoru udzielane jest na 25 lat od daty dokonania zgłoszenia w Urzędzie Patentowym.


Dlaczego warto chronić wzory przemysłowe?
  • Zarejestrowanie wzoru przemysłowego chroni przed kopiowaniem bądź podrabianiem wzoru przez konkurentów. Brak takiej rejestracji może doprowadzić do tego, że trudniejsze i bardziej kosztowne okażą się działania prawne w stosunku do osób wprowadzających do obrotu towary wyglądające łudząco podobnie;

  • Zarejestrowane wzory przemysłowe należą do aktywów przedsiębiorstwa, podnosząc tym samym jego wartość;

  • Zarejestrowane wzory przemysłowe mogą być przedmiotem sprzedaży lub licencji. Przez udzielenie licencji przedsiębiorca uzyskuje możliwość wprowadzenia produktu na rynki, które dotychczas, z różnych względów, były dla niego niedostępne;

  • Ochrona wzoru przyczynia się do zwrotu kosztów poniesionych w związku z tworzeniem i wypromowaniem danego wyrobu, a w rezultacie prowadzi do zwiększenia zysków przedsiębiorcy.

Więcej informacji znajdziesz na naszym BLOGU o wzorach przemysłowych

Blog o ochronie WZORÓW PRZEMYSŁOWYCHWażnna InformacjaSzanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
[x] zamknij
zamknij i nie pokazuj tego komunikatu ponownie [x]