Wzory użytkowe


Czym jest wzór użytkowy?


Wzorem użytkowym jest nowe i użyteczne rozwiązanie o charakterze technicznym, dotyczące kształtu, budowy lub zestawienia przedmiotu o trwałej postaci.

   Rozwiązanie użyteczne to takie, które pozwala na osiąganie celu mającego praktyczne znaczenie przy wytwarzaniu lub korzystaniu z wyrobów. Z kolei element nowości występuje wtedy, kiedy nie jest on częścią stanu techniki. Przez stan techniki rozumie się wszystko to, co przed datą według której oznacza się pierwszeństwo do uzyskania prawa ochronnego zostało udostępnione do wiadomości powszechnej, przy czym chodzi o sam fakt udostępnienia, a nie o to, czy faktycznie ktoś zapoznał się z tym wzorem.


W jaki sposób uzyskać prawo ochronne na wzór użytkowy?
 
   Prawo ochronne może być udzielone po dokonaniu prawidłowego zgłoszenia do Urzędu Patentowego w Warszawie. W następnej kolejności bada się wniosek pod kątem ustawowych warunków uzyskania ochrony oraz czeka na wniesienie odpowiednich opłat za ochronę. Udzielenie prawa ochronnego na wzór użytkowy stwierdza się przez wydanie świadectwa ochronnego. Czas trwania prawa ochronnego wynosi 10 lat.


Dlaczego warto chronić wzór użytkowy?
  • Poprzez uzyskanie prawa ochronnego nabywa się prawo wyłącznego korzystania z wzoru w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

  • Prawo to potwierdza uzyskaną wyłączność na dane rozwiązanie i pozwala zgłaszającemu na zabezpieczenie się przed komercyjnym wykorzystywaniem chronionego rozwiązania przez konkurencję bez pozwolenia w trakcie trwania ochrony.

  • Zdobycie prawa ochronnego na wzór użytkowy może chronić przed kopiowaniem bądź podrabianiem wzoru przez konkurentów. Brak takiej ochrony może doprowadzić do tego, że trudniejsze i bardziej kosztowne okażą się działania prawne w stosunku do osób wprowadzających do obrotu towary podobne bądź identyczne.Ważnna InformacjaSzanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
[x] zamknij
zamknij i nie pokazuj tego komunikatu ponownie [x]