Szybki kontakt

Kancelaria Patentowa
LECH Wojciech Lech

ul. Architektów 1/8A
85-804 Bydgoszcz

tel.:   52 370 81 51
fax:   52 370 81 51
kom.: 603 468 904

kancelaria@lech.bydgoszcz.pl

b1.jpg
Dofinansowania.jpg

Znaki Towarowe

Odwiedź nasz BLOG o znakach towarowych


Czym jest znak towarowy?Znak towarowy
to każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny, nadające się do odróżnienia w obrocie towarów jednego przedsiębiorstwa od tego samego rodzaju towarów innych przedsiębiorstw. Może nim więc być np.: znak firmowy, nazwa, logo, logotyp, marka, slogan, symbol, rysunek, hasło lub dźwięk. Przykłady znaków towarowych:

a) znaki słowno-graficzne:
 06-01-19%20logo.jpg  009072497a.jpg  2.jpg
             

b) znaki graficzne:

 10-11-10%20znak%20graficzny%20sowa.jpg  g.bmp  09-10-05%20logo_wzor_kwadrat.JPG

     

c) znaki słowne:

- krys-and;
- www.pf.pl;
- oponeo;

d) hasła reklamowe:
- „Chełmno – miasto zakochanych”;
- „Są rzeczy, których kupić nie można za wszystkie inne zapłacisz kartą MASTERCARD”;
- „Dębowe Mocne. Na dobre rzeczy warto poczekać”.


Na czym polega zastrzeżenie znaku towarowego ?
 
   Ochronę na znak towarowy uzyskuje się poprzez zarejestrowanie go we właściwym Urzędzie ds. własności przemysłowej. Istnieje procedura:
a) Krajowa (ochrona na terytorium Polski)
b) Regionalna (np. ochrona w 28 krajach Unii Europejskiej)
c) Międzynarodowej rejestracji (ochrona w wybranej wiązce krajów)

 
   W Polsce zastrzeżenie znaku towarowego dokonuje się w Urzędzie Patentowym w Warszawie. Po dokonaniu zgłoszenia, Urząd Patentowy robi badanie wniosku pod kątem formalno-prawnym i po ewentualnym wydaniu pozytywnej decyzji oczekuje na opłatę za ochronę. Prawo ochronne z rejestracji znaku towarowego trwa 10 lat i może być przedłużane na kolejne 10 letnie okresy ochronne. Przez ten czas przedsiębiorca legalnie może umieszczać na swoim znaku ®, co oznacza „registered” (zarejestrowany).
 
 
Dlaczego warto chronić znak towarowy?
 
  • Znak towarowy (LOGO), to wizytówka firmy. Jeżeli chroni się go w Urzędzie Patentowym uzyskuje się prawo wyłącznego używania go na określonym terytorium.

  • Jeżeli takiej ochrony nie ma, może dojść do sytuacji, że przedsiębiorca nieświadomie łamie prawo wyłączne na znak, który jest chroniony przez inną firmę. I to właśnie ona dzięki uzyskanemu świadectwu ochronnemu, może zmusić danego przedsiębiorcę do zaprzestania działalności pod aktualną nazwą!

  • W dzisiejszych czasach klienci renomę firmy kojarzą bezpośrednio z jej nazwą. Nagła jej zmiana grozi więc tym, że firma przestanie być rozpoznawana na rynku, a budowanie dobrego imienia przedsiębiorstwa trzeba będzie zaczynać od początku.

  • Ewentualna zmiana nazwy oznacza również wymierne skutki w postaci utraconego czasu i środków przeznaczonych na stworzenie logo, strony internetowej, pozycjonowanie czy prowadzenie kampanii reklamowej.

  • Mając ochronę na znak towarowy, mamy pewność, że nie naruszamy czyjegoś prawa. Dodatkowo sami chroniąc firmowe LOGO możemy zakazać jego naruszania przez podmiot, który się pod nie podszywa.

  • Świadectwo ochronne na firmowe LOGO zabezpiecza przedsiębiorstwo przed szantażem rejestratorów domen. Oferują oni wykupienie domeny różniącej się jedynie końcówką .com, .net, .org itp., grożąc sprzedażą ich konkurencji. Ochrona znaku towarowego w Urzędzie Patentowym daje zgłaszającemu narzędzia prawne aby pozbawić taką firmę strony internetowej, a więc skutecznie walczyć z szantażystami.

  • Ochrona prawna znaku firmowego daje skuteczną możliwość marketingu i reklamy. Znak można sprzedać, zastawić, wnieść do spółki tytułem aportu, albo udzielić licencji na jego wykorzystanie.

  • Chroniąc własność intelektualną i przemysłową realnie podnosimy wartość swojej firmy m.in. w bilansie księgowym po stronie wartości niematerialnych i prawnych. Ma to istotne znaczenie w przypadku sprzedaży firmy.

Więcej informacji znajdziesz na naszym BLOGU o znakach towarowych

Najpopularniejszy blog prawniczy 2013 wg. portalu PolskiPrawnik.plWażnna InformacjaSzanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
[x] zamknij
zamknij i nie pokazuj tego komunikatu ponownie [x]